مسجد ایاصوفیه
 
 
 
سه روز پیش مسجد ایاصوفیه دوباره بازگشایی شد. پس از بازگشایی ایاصوفیه بحث‌های زیادی با واکنش‌های موافق و مخالف بسیار صورت گرفت.
 
اما داستان از چه قرار است؟ چرا در زمان محمد فاتح برای بار اول و سه روز پیش در ۱۰جولای۲۰۲۰، برای بار دوم، ایاصوفیه به‌عنوان مسجد اعلام شد؟
 
 
 
مسجد ایاصوفیه واقع در شهر استانبول در سه مرحله ساخته شده است: مرحلۀ سوم ساخت این مسجد به فرمان ژوستینین یکم توسط ایسیدور میلتوس در سال ۵۳۷میلادی به اتمام رسید. ساختمان فعلی ایاصوفیه را می‌توان بنای ساخته‌شده توسط ایسیدور میلتوس دانست.
 
بنا بر باور اسلامی تمام پیامبران الهی، پیامبران دین اسلام بوده‌اند و باورمندان به آن‌ها، مسلمان.
 
ازآنجاکه باورمندانِ به پیام الهیِ حضرت عیسی(علیه‌السلام) و پیش از بعثت خاتم‌الانبیا، حضرت محمد(صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم)، مسجد ایاصوفیه را ساخته‌اند، مسلمانان ایاصوفیه را مسجد، و متعلق به خودشان می‌دانند.
 
پس از فتح استانبول در سال ۱۴۵۳میلادی، محمد فاتح ایاصوفیه را به اصل خود بازگرداند؛ یعنی تبدیل به مسجد شد.
 
در سال ۱۹۳۵میلادی این مسجد به موزه تبدیل شد و سه روز پیش، پس از گذشت ۸۶ سال از این واقعه، ایاصوفیه دوباره به‌عنوان مسجد اعلام شد و صدای اذان از آن طنین انداز شد؛ اذانی که مردم از چهارسوی جهان با شادی یا ناراحتی آن را شنیدند.
 
به کسانی که از این واقعه خوشحال هستند تبریک می‌گوییم و به کسانی که ناراحت هستند می‌گوییم: طالب حق باشید. حق همیشه پیروز خواهد بود. «وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ» خطاب به دشمنان حق و اهل‌حق نیز می‌گوییم: «مُوتُوا بِغَيْظِكُمْ...».
 
 
 
والسلام علیکم و رحمة الله
 
 
 
✾•┈••✦❀✦••┈✾
 
 
 
«انجمن آنتی‌شبهات»
 
 
 
✾@anti_shobahat

نظرات


ارسال نظر