🔴 آموزه های اسلامی در رشد دانشمندان تمدن اسلامی

 #عمامه‌بسر های اسلام دلیل پیشرفت جهان بودند.

 اوج اقتدار علمی تاریخ؛ توسط کسانی رقم خورد که قبل از هرچیزی، یک فقیه دینی بودند. بزرگان و اَبَرْدانشمندان قلمرو وسیع اسلام در دوران طلایی اسلام، همگی عمامه بسرهایی بودند که علم فقه و دین شناسی را قبل از هر علم دیگری می‌آموختند.

در تمدن اسلامی مسلمین ابتدا با علوم دینی و فقه و شریعت و حدیث و قرائت آشنا میشدند و مبانی ابتدایی تحصیل علم منوط به علوم دینی بود،و سپس مسلمین پس از کسب دانش دینی در مکاتب و دانشگاهای اسلامی در درجات بالاتر یا همسو با تحصیلات دینی رشته های دیگر را ادامه میدادند،مثال بارز شخصی که چند مدرک تحصیلی در چند رشته ی مختلف داشته باشد.

پس از ظهور و رشد اسلام، اهمیت بی اندازه ای که #تفکر، تحقیق و #علم_آموزی پیدا کرد، در چند قرن ابتدایی، تحولات بزرگ فکری و #علمی در بین مسلمانان پدید آمد.

پیشرفت های مسلمانان در علوم و فنون مختلف و پدید آمدن تمدن درخشان اسلامی به اذعان بسیاری از اندیشمندان غربی، معلول توجه و عنایت ویژه ی دین اسلام به همین دانش اندوزی و علم آموزی بود. چیزی که در سایر ادیان و مذاهب، چندان شاهد آن نبودیم.

این اسلام و توصیه های #پیامبر_اسلام (صل الله علیه وسلم) بود که مسلمانان را به دقت در نظام آفرینش و گردش در روی زمین دعوت کرد و به آنها گوشزد کرد در دورترین نقاط زمین نیز، به دنبال کسب علم باشند.

اسلام در واقع به مسلمانان انگیزه داد تا دنباله ی یک نهضت بزرگ علمی را پی بگیرند و دانشمندان بزرگی در  #تمدن_اسلامی نظیر :

 الجرزی، ابن‌هیثم، عباس بن فرناس، مریم اسطرلابی، خوارزمی، ابوریحان بیرونی، جابرن حیان، الزهراوی،ابن نفیس،الکندی،البتانی،ابن حزم،ابن رشد، حافظ، سعدی، خیام، مولانا، عطار، باباطاهر وحشی بافقی، ابن‌سینا، هزلولی،ابن بیطار،ابن العوام......و هزاران شخصیت ممتاز دیگر در جهان اسلام، توانستند علم امروز را در شاخه‌های مختلف چون #ادبیات، #فیزیک، #شیمی، #ریاضیات، #نجوم، #مهندسی، #معماری، #مکانیک و #پزشکی پایه‌ریزی کنند؛ قبل از هرچیز فقیه، عالم، دین‌شناس و قرآن‌پژوه بودند.

《انجمن آنتی شبهات》
 


نظرات


ارسال نظر