تفاوت عمده میان پیامبر مرسل و رهبران سیاسی
_
 
از «ماریه قبطیه» حضرت «ابراهیم» علیه‌السلام به دنیا آمد، او هنوز طفل گهواره‌ای بود که وفات نمود، رسول الله ﷺ هنگام وفات وی فرمود:
«تدمع العین و یحزن القلب، و لانقول مایسخط الرب و انا بک یا ابراهیم لمحزونون»
«دیده اشکبار و دل اندوهگین است، امّا ما چیزی نمی‌گوییم که موجب نارضایتی پروردگار شود و ای! ابراهیم ما در فراق تو غمگین هستیم.»
روز وفات وی خورشید کسوف کرد، مردم گفتند که خورشید به خاطر وفات «ابراهیم» کسوف کرده است. حضرت ﷺ برای اصلاح این پندار خطبه‌ای ایراد کرد و ضمن آن فرمود:
«ان الشمس و القمر آیتان من آیات الله عزوجل لاینکسفان لموت احد ولحیاته» (۱)
«محققا خورشید و ماه دو نشانی از نشانه‌های خداوند عزوجل هستند که به مرگ و زندگی هیچکس کسوف و خسوف نمی‌کنند.»
خطابه‌ی رسول الله ﷺ و توضیح آن حضرت ﷺ در مورد کسوف خورشید، هنگام وفات فرزندش «ابراهیم» ﷺ دلیل بر این بود که روش رسول الله ﷺ کلاً از روش رهبران سیاسی و فرصت‌طلب متفاوت است، زیرا چنانچه بجای رسول اکرم ﷺ در این مناسبت غم و اندوه، فرد دیگری از زعمای سیاسی و رهبران حرکتها و گروهها می‌بود، اگر با پندار مردم به صراحت اعلام موافقت نمی‌کرد، حداقل سکوت را اختیار می‌نمود و با خود می‌گفت: که این اعتقاد و سخن به مصلحت دعوت و حرکتش است و چنین گمان می‌کرد که، او خودش آنها را به این امر وادار نکرده، بلکه خودشان به این فکر افتاده‌اند که خورشید چرا گرفته است؟ پس نیازی نیست که این فکر اصلاح شود، زیرا فوایدی برای دعوت در بردارد، امّا رسول اکرم ص چنین نکرد، بلکه قاطعانه چنین پنداری را رد نمود.
آری، همین است فرق بین یک نبی مرسل و غیر او، چرا که پیامبران الهی استفاده از حوادث طبیعی را به حساب دین جایز نمی‌دانند و آن را مرادف کفر قرار می‌دهند. امّا صاحبان افکار سیاسی از حوادث، (هر چند که طبیعی باشند) کاملاً به نفع تفکر خود بهره‌گیری می‌نمایند.
فکر نمی‌کنم که کسی بجز حضرت «محمد» ﷺ از بنیانگزاران احزاب و رهبران سیاسی، در چنین امتحاناتی پیروز شده باشد.
_
نویسنده: حضرت علامه سید ابوالحسن ندوی، کتاب نبی رحمت، ترجمه‌ی مولانا محمد قاسم قاسمی، انتشارات شیخ الاسلام احمد جام، ص ۴۲۰ و ۴۲۲
_
منابع:
۱. رواه مسلم فی صحیحه فی کتاب الکسوف. مرحوم محمود باشا دانشمند علم فلکیات در کتابش «التقویم العربی قبل الاسلام و تاریخ میلاد الرسول و هجرته ﷺ»، می‌گوید: من دقیقا محاسبه کرده‌ام که کسوف کامل خورشید در شهر مدینه ساعت ۸/۳۰ شب ۲۷ ماه ژانویه سال ۶۳۲ م اتفاق افتاد، که مطابق است با تاریخ ۲۹ شوال سال دهم هجری.
___
 
《لذت داشتن عقاید و باورهای تحقیقی را با ما تجربه کنید.》
 
«انجمن آنتی شبهات»
 
✾ @anti_shobahat‌

نظرات


ارسال نظر