🌺 بِسم الله اَلرحمٰنِ اَلرحیم 🌺ْ
 
📝 سنگینی ابرها در قرآن کریم
 
🔰 آیا هنگامی که به آسمان و ابرها نگاه می‌کنید، به این موضوع فکر کرده‌اید که ابرها دارای وزن هستند؟ 
🔑 دانشمندان با محاسباتِ بسیار ساده نشان می‌دهند که یک ابر معمولی باران زا به طورِ میانگین، حدود ۵٠٠ تُن وزن دارد! به عنوان تشبیه، آن‌ها بیان می‌کنند که مانند آن است یک دسته فیل، بالای سر شما قرار گرفته باشد!
سُبحان الله! بسیار شگفت‌انگیز است که خدای عالمیان، به گونه‌ای این تنظیمات را قرار داده که این وزن از ابرها در آسمان، با وجود نیروی جاذبه، مُعلّق بمانند.
✅ اما بحثِ اصلی: پس ما می‌توانیم اِدعا کنیم که ابرها سنگین وزن هستند. 
 
🔰الله عَزّوجل می‌فرماید:
 
🌺 هُوَ الَّذِي يُرِيكُمُ الْبَرْقَ خَوْفًا وَطَمَعًا وَيُنْشِئُ السَّحَابَ الثِّقَال 🌺َ (۱۳:۱۲) «او است که آذرخش آسمان را به شما می‌نمایاند که هم باعث بیم و هم مایهٔ امید شما می‌گردد و نیز ابرهای سنگین را پدید می‌آورد.»
 
📌 و نیز مُجدداً می‌فرماید:
 
🌺 وَ هُوَ الَّذِي يُرْسِلُ الرِّيَاحَ بُشْرًا بَيْنَ يَدَيْ رَحْمَتِهِ ۖ حَتَّىٰ إِذَا أَقَلَّتْ سَحَابًا ثِقَالًا سُقْنَاهُ لِبَلَدٍ مَيِّتٍ فَأَنْزَلْنَا بِهِ الْمَاءَ فَأَخْرَجْنَا بِهِ مِنْ كُلِّ الثَّمَرَاتِ ۚ كَذَٰلِكَ نُخْرِجُ الْمَوْتَىٰ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُون 🌺َ (۵۷:۷) «او کسی است که بادها را به عنوان مژده رسان‌های رحمت خود پیشاپیش می‌فرستد. هنگامی که بادها ابرهای #سنگین برداشتند، آن‌ها را به خاطر [آبیاری] زمینی [بی‌جنب و جوش و خشکیده همچون] مرده می‌رانیم و آب را در آنجا می‌بارانیم و با آن هر نوع میوه و محصولی را [از خاک تیره] پدید می‌آوریم و همان گونه [که زمین مرده را پرجنب و جوش و زنده می‌کنیم،] مردگان را [نیز از دل خاک] بیرون می‌آوریم [و زندگی دوباره می‌بخشیم. دربارهٔ این امثال که بیانگر نمونهٔ معاد در این دنیا است، بیندیشید] تا شما متذکّر شوید و عبرت گیرید.
 
❓اگر رسول خدا ﷺ خود، پدید آورندهٔ قرآن بودند، این مهم را از کجا می‌دانستند که ابرها سنگین وزن هستند؟ 
❓این حقیقت، چه زمانی کشف شد؟
زمانی این مسئله آشکار شد که دانشمندان به این مهم دست یافتند که چگالی ابر باران زا حدود ٠٫۵ گرم در هر متر مکعب می باشد؛ سپس آن ها با محاسبهٔ حجم و تراکم به #جرم آن دست یافتند؛ کاری که مُسلّماً از عُهدهٔ یک شخص اُمّی و بی‌سواد در ۱۴٠٠ سال قبل بر نمی‌آید و حتی اگر انسان با سوادی هم بودند، محاسبهٔ چگالی و در نهایت تراکم و حجم برای ایشان غیر ممکن بود؛ چراکه اگر چگالی را در اختیار نداشته باشیم، محاسبهٔ جرم، غیرممکن خواهد بود و نیز شیوهٔ محاسبهٔ تراکم ابرها در آن زمان کشف نشده بود. 
 
❌ شاید عده‌ای از افراد و اسلام ستیزان بگویند: «پیامبر خدا ﷺ نگاه کردن به ابرها حیْنِ بارش فهمیده‌اند که ابرها حاوی مقدار زیادی آب هستند و این نشان از سنگین وزن بودن آن است.» اما این اعتقاد باطل است؛ زیرا:
 
⚠️ ۱- اولاً این دیدگاه با درک مردم ۱۴٠٠ سال پیش در بیابان‌های شبه جزیرهٔ عربستان از طبیعت، در موردِ این که بخارِ آب وزن دارد و اصولاً بخار، همان آب است که تغییر ساختار داده است، سازگار نیست.
 
⚠ ️۲- دوماً اگر فهمیدن این موضوع به این سادگی است، دانشمندان پس از یافتن چگالی ابرها و تراکم آن‌ها متوجه جرم سنگین ابرها نمی‌شدند، پیشتر متوجهِ این حقیقت می‌شدند.
⚠ ️۳- سوماً این دیدگاه، با وجود دیگر معجزات که پیشتر بیان شد؛ مانند قرنطینهٔ بیماران، نوشیدن آب به صورت نشسته و ...) سازگار نیست؛ چرا که اگر بنا بر مشاهده باشد، دیگر معجزات با چه چیزی توجیه می‌شوند؛ آیا با مشاهده فهمیده‌اند که نباید ایستاده، آب نوشید؟!
 
 
نویسنده: #دانش غلامی از انجمن آنتی‌شبهات 
 
📚 منابع:
 
«انجمن آنتی‌شبهات»
@anti_shobahat

نظرات


ارسال نظر