🌺 بِسمِ الله الرحمٰنِ الرحیم 🌺
 
❌ شبهه:
🔰اسکیمو: آیا اگر من چیزی در مورد خدا و گناهانم ندانم به جهنم خواهم رفت؟
🔰کشیش: نه نمیروی
🔰اسکیمو: پس چرا این ها را به به من میگویی؟
🔰کشیش: ...
 
❌ متأسفانه ملحدین و دین‌ستیزان به هر روشِ ممکنی متوسل می‌شوند تا ایمان و باور دینداران و باورمندان را منهدم کنند؛ از مغالطه، دروغ و تهمت گرفته تا اقدامات عملی، مانند رفتار چین ملحد در قبالِ مسلمانانِ اویغور و شوروی ملحد سابق در قبالِ کلِ باورمندان؛ هرگاه آنان به قدرت دست یابند، باورهای خود را عملی خواهند کرد.
 
🔑 مُغالطه‌ای که در متن فوق به کار برده شده، به مغالطهٔ #پهلوان_پنبه معروف است. این مغالطه به این صورت است که استدلال کننده، یک مخاطب فرضی ایجاد کرده که از سطح فهم و آگاهی کمی برخوردار است؛ به این صورت که به سؤالات استدلال‌کننده اشتباه پاسخ می دهد؛ سپس استدلال کننده این گونه وانمود می‌کند که پیروان فلان نظر، در واقعیت نیز چنین هستند و در نهایت به نقدِ این شخصیت فرضی پرداخته و به راحتی پاسخ‌های اشتباه او را رد می‌کند و این گونه به مخاطب می‌قبولاند که حق با اوست. 
 
✅ و امّا پاسخ:
اولاً به باور نصرانیان، همه انسان‌ها حتی رسولان و پیامبران پیشین، از بدو تولد گناه‌کار هستند و گناه‌کار متولد می‌شوند و این تنها عیسی مسیح است که پاک از گناه است؛ همچنین به باور اکثریت مبلغان نصرانی، ایمان به مسیح و اعتراف به گناهان، شرط ورود به بهشت است؛ کسی که از مسیح نداند به بهشت نخواهد رفت؛ کسی که در جهل قرار دارد، به هیچ وجه پاک نیست؛ گناه کار است و عاصی وارد بهشت نخواهد شد؛ مگر با ایمان به مسیح.
 
❎ به توصیهٔ مبلغان نصرانی، باید پیام انجیل و تورات به تمام نقاط دنیا برسد؛ فلذا پاسخ کشیش اشتباه است. باید در جواب اسکیمو بگوید: «که تو اگر بدون ایمان به مسیح بمیری وارد بهشت نخواهی شد. باید در مورد خدا و گناهانت بدانی تا به بهشت بروی؛ پس این که من دارم در مورد خدا و بهشت به تو می‌گویم؛ در واقع، دارم به تو لطف می‌کنم.»
 
📚منابع:
 
🔒 ملحدین ایرانی، طبق معمول، نقدهایی را که آتئیست‌های غربی بر نصرانیت وارد می‌کنند، کپی پیست کرده و اسم کشیش را پاک کرده و به جای آن واژهٔ «مسلمان» قرار می‌دهند!
 
✅ و اما پاسخ:
🔰 اسکیمو: اگر من چیزی در موردِ خدا و گناهان ندانم، آیا به بهشت خواهم رفت؟ 
 
🔰 مسلمان: نمی‌دانم. جاهل دو نوع است؛ جاهل معذور و جاهل عاذر. کسی که عمداً خود را در جهل قرار می‌دهد، در قیامت نزد الله متعال معذور نیست؛ چرا که خود، مسبب جهل خودش است و عمداً خود را در ناآگاهی قرار داده است؛ اما کسی که واقعاً جاهل است و عمداً خود را در جهل قرار نداده است، «اهل فترت» محسوب می‌شود و در قیامت دوباره مورد امتحان قرار می‌گیرد و اگر موفق شد آنگاه به بهشت می‌رود. کسی که از خدا و گناهان، آگاهی ندارد، لزوماً قرار نیست به بهشت برود و نیز کسی که از گناهان و خدا آگاهی می‌یابد،لزوماً قرار نیست به بهشت برود؛ زیرا صرف آگاهی، کافی نیست؛به ایمان و اعمال صالح هم نیاز است.
 
🔓 با پاسخ مسلمان، سؤال بعدی اسکیمو بی‌معنا می‌شود. ممکن است محقق بپرسد: «خوب! چرا مسلمان اسکیمو را دعوت می‌دهد یا خود اسکیمو پرسش کند که چرا مرا به اسلام دعوت می‌کنی؟»
 
✅ پاسخ این است که مسلمان خیر خواه اسکیمو است؛ می‌خواهد راه درست را به او نشان دهد و دلایل را ذکر کند و انتخاب را بر عهدهٔ اسکیمو بگذارد؛ با ایمان آوردن و اسلام آوردن اسکیمو، احتمال این که دزدی کند و به دیگران ظلم و جنایت کند، کمتر می‌شود و چه بسا از بین هم برود. تو را به اسلام دعوت می‌کنم؛ زیرا این راه حق و مسیر درست است. همهٔ ما یک روز باید به مقصد برسیم. این که از مسیر درست به مقصد برسیم، بهتر است یا این که از راه‌های نادرست؟ تو با جهل عمدی خود، راه دوزخ را برای خود هموار کرده‌ای؛ با ایمان به اسلام و انجام اعمال صالح، راه بهشت و نجات را ان شاء الله برای خود هموار می‌سازی.
 
‼️ شبههٔ دیگری که در این بین ممکن است ایجاد شود، این است که چرا مسلمانان، اهل فترت را به حال خود نمی‌گذارند؟
✅ پاسخ این است که جهل مذموم است و این که افرادی را در جهل بگذاریم خیانت است؛ بدون شک اسلام، جنبه‌های خوب و زیبای فراوانی دارد؛ این که اهل فترت از این خوبی ها بهره‌مند شوند، بهتر است یا این که در خرافات، دست و پا بزنند؟
 
📎 پانویس: این شبهه، جدا از این که عناد و دشمنی ملحدان را می‌رساند، همان گونه که در ابتدا ذکر کردیم، از یک بام و دو هوای ملحدان و دین ستیزان است؛ آنها از یک طرف بهشت و دوزخ و خدا را خرافات می‌دانند و از یک طرف نمی‌خواهند ما دربارهٔ بهشت و خدا برای اهل فترت بگوییم؛ چرا که می‌ترسند شاید دعوت را قبول نکنند و به دوزخ وارد شوند.
 
 
نویسنده: «دانش غلامی» از انجمن آنتی‌شبهات
 
«انجمن آنتی‌شبهات»
 
@Anti_shobahat

نظرات


ارسال نظر