بِسم الله الرحمٰنِ الرحیم
 
📝 نهی رسول الله ﷺ از ایستاده نوشیدن
 
الله عزّوجل، در رابطه با مُحمّدِ نبی ﷺ می‌فرماید:
 
🌺 وَمَا يَنْطِقُ عَنِ الْهَوَىٰ 🌺
«و از روی هوا و هوس سخن نمی‌گوید.»
 
🌺 إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْيٌ يُوحَىٰ 🌺
«آن جز وحی و پیامی نیست که (از سوی خدا بدو) وحی و پیام می‌گردد.»
 
🔰مُحمّدِ نبی ﷺ، دستورات و حرام و حلال کردنشان از روی هویٰ و هوس نبود؛ اگر اُمت را از کاری نهی کرده‌اند و یا به کاری امر فرموده‌اند، به فرمانِ خدای آسمان ها و زمین بود. 
 
از مُحمّدِ نبی ﷺ ۱۴٠٠ سالِ قبل، روایت است:
«حَدَّثَنَا مُسْلِمُ بْنُ إِبْرَاهِيمَ حَدَّثَنَا هِشَامٌ عَنْ قَتَادَةَ عَنْ أَنَسٍ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ نَهَى أَنْ يَشْرَبَ الرَّجُلُ قَائِمًا.»
ترجمه: «رسول الله ﷺ، ایستاده نوشیدن (آب) را نهی فرمود.»
 
📚 منبع: سنن ابی داوود، به صفحهٔ ۳۷۱۷
صحیح مسلم، به صفحهٔ ۲٠۲۴
ضعفا الکبیر، جلد۱ به صفحهٔ ۱۵۲
تخریج المسند، راوی، ابوهریره رضی الله عنه به صفحهٔ ۸۳۳۵
 
 
❗️عزیزان! باید بدانیم که چه حکمتِ دستورات خدا و پیامبرش را بدانیم و چه ندانیم و چه برای ما سود و خیر داشته باشد و چه ضرر، باید به حکمِ آن گردن نهیم و راضی باشیم. در این حدیث، پیامبرِ خدا ما را از ایستاده نوشیدن نهی فرموده‌اند؛ به راستی چه حکمتی می‌تواند در این دستور باشد؟ 
 
📢 دانشمندان علم پزشکی به #تازگی دریافته‌اند، ایستاده نوشیدن مایعات، مخصوصاً آب، سبب رفلکس معده، آرتروز، مشکلات کلیوی، مشکلات معده، مشکلات روده، سوء هاضمه و... می‌شود. پزشکان، بهترین روش نوشیدن مایعات را به صورتِ #نشسته می‌دانند؛ شگفت انگیز نیست که یک مردِ اُمّی در بیابان های سوزانِ عربستان، امت را از کاری نهی کند که پزشکان در چند سدهٔ اخیر بدان دست یافته‌اند؟
آری! او هرگز از روی هویٰ و هوس سخن نگفت؛ بلکه آن چیزی را می‌گفت که پروردگار به او وحی می‌کرد و سخن و دستور پروردگار، هیچ‌گاه بدون حکمت نیست.
 
نویسنده: دانش غلامی از انجمن آنتی‌شبهات
 
📚 منابع:
 
 
 
 
«انجمن آنتی‌شبهات»
 
@anti_shobahat

نظرات


ارسال نظر